Rachunkowe zamknięcie roku 2025 w praktyce – podstawy prawne, obowiązki i najczęstsze błędy. Solidna dawka wiedzy i praktycznych wskazówek pozwoli uczestnikom przygotować się do zamknięcia roku 2025 zgodnie z przepisami i najlepszymi praktykami.
Podczas zajęć uczestnicy poznają krok po kroku obowiązki wynikające z ustawy o rachunkowości i przepisów wykonawczych w kontekście zamykania ksiąg rachunkowych i sporządzania sprawozdania finansowego. Dowiedzą się, jak właściwie zaplanować harmonogram prac bilansowych, z jakich uproszczeń można skorzystać oraz jak wygląda cały proces – od sporządzenia, przez badanie i zatwierdzanie, aż po publikację rocznego sprawozdania finansowego. Omówiona zostanie również odpowiedzialność osób podpisujących sprawozdanie.
Szczególną uwagę poświęcimy zagadnieniom często budzącym wątpliwości: zdarzeniom po dniu bilansowym, wartościom szacunkowym, zmianom polityki rachunkowości, błędom podstawowym oraz ich właściwej prezentacji w sprawozdaniu finansowym.
W kolejnej części szczegółowo przedstawione zostaną zasady wyceny aktywów i pasywów na dzień bilansowy, przy założeniu kontynuacji działalności gospodarczej. Uczestnicy zapoznają się z praktycznym podejściem do wyceny środków trwałych, inwestycji, zapasów, należności, zobowiązań oraz kapitałów własnych.
Omówione zostaną również kluczowe elementy sprawozdania finansowego: bilans, rachunek zysków i strat, wprowadzenie do sprawozdania oraz dodatkowe informacje i objaśnienia.
Na zakończenie przedstawimy obowiązki oraz dobre praktyki związane z przeprowadzaniem i dokumentowaniem inwentaryzacji – od ustalania terminów i wyboru metod, po rozliczenie wyników inwentaryzacji.
Szkolenie skierowane jest do:
Udział w szkoleniu pozwoli uporządkować wiedzę, przygotować się do zamknięcia roku zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz uniknąć błędów mogących skutkować sankcjami.
Korzyści z udziału w szkoleniu:
Szczegółowy program:
1. Podstawy prawne w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych i sporządzania sprawozdania finansowego za 2025 rok.
2. Zamknięcie roku 2025:
• Harmonogram prac bilansowych
• Uproszczenia w rachunkowości
• Zasady sporządzania rocznego sprawozdania finansowego
• Odpowiedzialność za roczne sprawozdanie finansowe
• Badanie rocznego sprawozdania finansowego
• Zatwierdzanie rocznego sprawozdania finansowego
• Publikacja rocznego sprawozdania finansowego
3. Zdarzenia po dniu bilansowym i ich wpływ na sprawozdanie finansowe:
• Omówienie najczęściej występujących zdarzeń po dniu bilansowym oraz sposobu ich ujęcia w księgach rachunkowych i sprawozdaniu finansowym
• Wartości szacunkowe, zmiany polityki rachunkowości, błędy podstawowe oraz ich wpływ na sprawozdanie finansowe, w tym sposób prezentacji
• Najczęściej występujące błędy dotyczące zdarzeń okołobilansowych
4. Omówienie poszczególnych elementów sprawozdania finansowego za 2025 rok oraz wycena aktywów i pasywów na dzień bilansowy (przy założeniu kontynuacji działalności gospodarczej):
Bilans, w tym:
• Wycena środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych
• Wycena inwestycji długoterminowych
• Wycena inwestycji krótkoterminowych
• Wycena rzeczowych składników aktywów obrotowych
• Wycena należności i udzielonych pożyczek
• Wycena zobowiązań, w tym zobowiązań finansowych
• Wycena kapitałów oraz udziałów własnych
5. Rachunek zysków i strat
6. Wprowadzenie do sprawozdania finansowego, dodatkowe informacje i objaśnienia
7. Inwentaryzacja – sposoby przeprowadzania i dokumentowania procesu inwentaryzacji:
• Terminy przeprowadzenia
• Metody inwentaryzacji
• Rozliczenie inwentaryzacji
8. Sesja pytań i odpowiedzi
Biegły rewident
Absolwentka studiów magisterskich ekonomicznych i pedagogicznych jak również studiów podyplomowych na kierunku dyrektor finansowy oraz rachunkowość. Ponad 25 letnie doświadczenie w zakresie rachunkowości, podatków oraz audytu zdobywane w podmiotach z różnych branż i o różnej wielkości jako główny księgowy, dyrektor finansowy oraz biegły rewident. Obecnie Prezes spółki rachunkowo-audytorskiej oraz trener na szkoleniach wewnętrznych w zakresie rachunkowości i podatków, wykładowca z zakresu podatków, rachunkowości oraz prawa spółek. Jest osobą, która uwielbia pracę z ludźmi oraz przekazywanie im swojej wiedzy, jak również czerpanie wiedzy od innych (ciągłe samodoskonalenie).
Szkolenie rozpocznie się 26 listopada 2025 r. o godz. 10.00 i zakończy się o godz. 16.00. Szkolenie przeznaczone jest do oglądania na żywo w ustalonych terminach. Osoby, które zapiszą się na szkolenie, dzień przed wydarzeniem otrzymają w osobnym mailu link do udziału. W trakcie szkolenia jest możliwość zadawania pytań, które są zgodne z tematem i nie wymagają konsultacji, wyliczeń oraz sprawdzenia rejestrów. Podczas szkolenia ekspert odpowie na jak największą ich liczbę.
* Informujemy, że przyjmujemy oświadczenia potwierdzające zwolnienie z podatku VAT (udział w szkoleniu jest finansowany ze środków publicznych w rozumieniu ustawy o finansach publicznych w całości zgodnie z treścią art.43 ust.1 pkt 29 lit, c ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług)