Akademia Prawa Pracy 2025/2026 – edycja 8 to kolejna odsłona cenionego cyklu szkoleń, który kompleksowo przygotowuje na nadchodzące zmiany w przepisach prawa pracy. Tegoroczna edycja koncentruje się na przełomowych regulacjach i wyzwaniach, z którymi zmierzą się działy personalne w 2025 i 2026 roku.
W trakcie spotkań omówimy m.in. planowane skrócenie tygodniowego wymiaru czasu pracy – zarówno od strony legislacyjnej, jak i praktycznej. Przeanalizujemy również nowe przepisy dotyczące umów cywilnoprawnych, które znacząco rozszerzają zakres uprawnień pracowniczych i wpływają na bieżące praktyki kadrowe.
Szczególną uwagę poświęcimy obowiązkom pracodawcy w zakresie równego traktowania i przeciwdziałania mobbingowi, a także dokumentacji i procedurom, które stają się nieodzowne w świetle nowych wymogów. W programie znalazło się również miejsce na temat jawności wynagrodzeń – przeanalizujemy obowiązki wynikające z unijnej dyrektywy oraz krajowych regulacji dotyczących transparentności płacowej.
Na zakończenie zaprezentujemy przegląd kluczowych zmian w prawie pracy na rok 2026 oraz skuteczne strategie ich wdrażania w organizacji. Szkolenia wzbogacone będą o praktyczne przykłady, interpretacje oraz rekomendacje ułatwiające dostosowanie się do nowych realiów.
Zachęcamy do udziału i zapoznania się z programem – Akademia to nie tylko wiedza, ale i narzędzie do sprawnego zarządzania zmianami w dynamicznym otoczeniu prawnym.
Bloki tematyczne Akademii Prawa Pracy:
Unikalna formuła Akademii Prawa Pracy!
Korzyści z udziału w Akademii:
Uzyskasz bezpłatny 30-dniowy dostęp do wydania cyfrowego Dziennika Gazety Prawnej!
10.00 Rozpoczęcie szkolenia
10.00-13.00 Czas pracy 2025/26 roku z uwzględnieniem planów skrócenia tygodniowego wymiaru pracy – aspekty praktyczne i legislacyjne
13.00-13.20 Część praktyczna – zadania i ćwiczenia
13.20-14.00 Sesja pytań i odpowiedzi
14.00 Zakończenie szkolenia
W trakcie szkolenia przewidziana jest 30-minutowa przerwa.
10.00 Rozpoczęcie szkolenia
10.00-13.00 Umowy cywilnoprawne po rewolucyjnych zmianach a nowe uprawnienia pracownicze – prawo i praktyka
13.00-13.20 Część praktyczna – zadania i ćwiczenia
13.20-14.00 Sesja pytań i odpowiedzi
14.00 Zakończenie szkolenia
W trakcie szkolenia przewidziana jest 30-minutowa przerwa.
10.00 Rozpoczęcie szkolenia
10.00-13.00 Równe traktowanie i przeciwdziałanie mobbingowi – nowe wymogi dokumentacyjne i procedury pracodawcy
13.00-13.20 Część praktyczna – zadania i ćwiczenia
13.20-14.00 Sesja pytań i odpowiedzi
14.00 Zakończenie szkolenia
W trakcie szkolenia przewidziana jest 30-minutowa przerwa.
10.00 Rozpoczęcie szkolenia
10.00-13.00 Jawność, równość i transparentność wynagrodzeń – obowiązki pracodawcy w świetle unijnej dyrektywy i krajowych zmian
13.00-13.20 Część praktyczna – zadania i ćwiczenia
13.20-14.00 Sesja pytań i odpowiedzi
14.00 Zakończenie szkolenia
W trakcie szkolenia przewidziana jest 30-minutowa przerwa.
10.00 Rozpoczęcie szkolenia
10.00-13.00 Prawo pracy 2026 – przegląd najważniejszych zmian i strategii wdrożeniowych
13.00-13.20 Część praktyczna – zadania i ćwiczenia
13.20-14.00 Sesja pytań i odpowiedzi
14.00 Zakończenie szkolenia
W trakcie szkolenia przewidziana jest 30-minutowa przerwa.
Radca prawny, Partner w kancelarii SDZLEGAL SCHINDHELM
Doradza spółkom polskim i zagranicznym w zakresie indywidualnego i zbiorowego prawa pracy i ubezpieczeń społecznych w ujęciu krajowym i międzynarodowym, w tym europejskim. Celem doradztwa jest zapewnienie nie tylko pełnego bezpieczeństwa prawnego, ale także osiągnięcie zamierzonych przez klientów celów biznesowych. Katarzyna Gospodarowicz świadczy pomoc klientom zagranicznym również w zakresie uzyskania zezwoleń na pracę, pozwoleń pobytowych, czy innych decyzji związanych z pobytem i pracą na terenie Polski. Katarzyna Gospodarowicz jest autorką licznych publikacji z zakresu prawa pracy, jak również prowadzi szkolenia z zakresu spraw pracowniczych adresowane, w zależności od potrzeb, do pracowników różnego szczebla oraz pracodawców.
Senior Associate w praktyce prawa pracy kancelarii Bird & Bird
Doradza klientom od 2009 r. Specjalizuje się w rozwiązywaniu sporów z zakresu indywidualnego i zbiorowego prawa pracy oraz prawno-pracowniczych aspektów transportu i logistyki, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień związanych z wyjazdami służbowymi i czasem pracy kierowców i innych pracowników mobilnych. Posiada szeroką wiedzę i praktykę w reprezentowaniu klientów lokalnych i zagranicznych przed sądami w postępowaniach dotyczących wyżej wymienionych dziedzin. Na co dzień współpracuje z przedsiębiorstwami z sektora TLS we wszystkich sprawach prawnych związanych z ich bieżącą działalnością, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii prawno-pracowniczych i związanych z delegowaniem pracowników do innych państw Unii Europejskiej. Jej innymi obszarami specjalizacji jest zatrudnianie cudzoziemców, w szczególności w aspekcie globalnej mobilności pracowników (Global Mobility). Jest absolwentką Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, studiowała także na Wydziale Prawa Université de Rennes 1.
Junior Associate w praktyce prawa pracy kancelarii Bird & Bird
Doradza klientom od 2021 r. Specjalizuje się w bieżącej obsłudze przedsiębiorców w zakresie prawa HR, w tym z zakresu indywidualnego i zbiorowego prawa pracy, prawa ubezpieczeń społecznych oraz procesowego prawa pracy. Doradza przedsiębiorcom w kwestiach związanych z zatrudnianiem oraz zwalnianiem pracowników, przeprowadzaniem postępowań wyjaśniających oraz wdrażaniem regulaminów i polityk wewnątrzzakładowych, w tym m.in. regulaminów dotyczących wynagradzania oraz premiowania pracowników. Ponadto wspiera przedsiębiorców w sporach pracowniczych na wszystkich etapach postępowań. Interesuje się kwestie związane z compliance, sygnalistami oraz employer branding. Ma doświadczenie w prowadzeniu szkoleń dla pracodawców związanych z szeroko rozumianą tematyką prawa pracy. Jest współautorką wielu publikacji z tego zakresu. Przed dołączeniem do Bird & Bird, doświadczenie zawodowe zdobywała w wiodących polskich kancelariach prawnych.
Radca prawny, Of Counsel w Kancelarii adwokatów i radców prawnych Aliant® Krzyżowska
Doktor nauk prawnych z dziedziny prawo pracy, radca prawny wpisany na listę radców prawnych prowadzoną przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Krakowie. Specjalistka w dziedzinie indywidualnego i zbiorowego prawa pracy. Posiada bogate doświadczenie procesowe związane z reprezentowaniem klientów przed sądami pracy. Doradza w sprawach związanych z redukcją zatrudnienia, negocjacji z pracownikami i przedstawicielami pracowników. Zajmuje się przygotowywaniem dokumentacji związanej ze zwolnieniami indywidualnymi i grupowymi. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów pracy, regulaminów wynagradzania oraz innych aktów wewnątrzzakładowych, a także ich weryfikacją. W swej wieloletniej praktyce posiada również doświadczenie z zakresu prawa cywilnego, zdobyte w toku bieżącej obsługi prawnej spółek prawa handlowego (budowlanych, deweloperskich, IT) oraz grup kapitałowych, uzyskując cenne doświadczenie w zakresie przygotowywania dokumentów korporacyjnych, a także sporządzania i opiniowania umów. Prowadzi szkolenia z zakresu prawa pracy, w szczególności dotyczące delegacji krajowych i zagranicznych oraz zatrudniania cudzoziemców w Polsce, a także na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych. Ekspert Infor PL, autorka wielu publikacji z zakresu prawa pracy.
Ekspert Prawa Pracy
Absolwentka Studiów Podyplomowych z Prawa Pracy na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Zarządzania Zasobami Ludzkimi w Szkole Głównej Handlowej. Umiejętności trenerskie szkoliła na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego oraz licznych kursach trenerskich. Wieloletni praktyk na stanowiskach Specjalisty ds. Administracji Personalnej, Specjalisty ds. Rozwoju Personelu, HR Business Partner (Coca-Cola, Orange, GTS T-Mobile, MDDP, INFOR). Obecnie Wykładowca na Studiach Podyplomowych Kadry – Płace na UTH im. H. Chodkowskiej oraz trener na kursach i szkoleniach stacjonarnych i internetowych z zakresu prawa pracy oraz prelegent na licznych konferencjach. Z wielką satysfakcją dzieli się ze słuchaczami wiedzą, nie tylko teoretyczną, ale także cenną dla kursantów wiedzą praktyczną. Zajęcia prowadzi metodami interaktywnymi, zachęcając słuchaczy do aktywnego uczestnictwa w kursie.
Menedżer Projektów
Szkolenie odbędzie się online we wskazanych terminach. Transmisja online jest przeznaczona do oglądania na żywo, tylko w ustalonym terminie. Osoby, które zapiszą się na szkolenie, dzień przed otrzymują w osobnym mailu link do transmisji. W trakcie trwania szkolenia jest możliwość zadawania pytań, które są zgodne z tematem szkolenia i nie wymagają konsultacji, wyliczeń oraz sprawdzenia rejestrów. Podczas sesji pytań Ekspert odpowie na jak największą ich liczbę.