Obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych zbliża się nieuchronnie, a przygotowania do wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) ponownie nabierają tempa. Wszystko wskazuje na to, że od 2026 roku większość podatników – w tym jednostki samorządu terytorialnego (JST) – będzie zobowiązana do wystawiania faktur ustrukturyzowanych, a wszystkie podmioty będą miały obowiązek ich odbioru.
Do tego trzeba się przygotować – zarówno merytoryczne, jak i organizacyjne. W przypadku JST wdrożenie KSeF może być szczególnie wymagające ze względu na specyfikę ich zcentralizowanej struktury organizacyjnej. Jeden podatnik, skupiający wiele jednostek, musi bowiem zapewnić jednolite i sprawne funkcjonowanie systemu fakturowania w całej organizacji.
Celem oferowanego przez nas szkolenia jest wsparcie JST w tym zadaniu. Ekspert omówi kluczowe zagadnienia związane z implementacją KSeF w tych podmiotach w sposób praktyczny, z uwzględnieniem aktualnego stanu wiedzy i uwarunkowań prawnych. Skupi się na kwestiach istotnych z punktu widzenia przygotowań do wdrożenia, unikając przy tym nadmiernego zagłębiania się w techniczne aspekty budowy struktury faktury. One bowiem będą miały znaczenie dopiero przy pracy w konkretnym systemie informatycznym wdrożonym w danej jednostce. Zapraszamy!
Korzyści z udziału w szkoleniu:
Szczegółowy program:
1. Fakturowanie – zagadnienia ogólne
a. Funkcje faktury
b. Czynności podlegające fakturowaniu
c. Wyłączenia z obowiązku fakturowania
d. Podmioty zobligowane do fakturowania
e. Terminy fakturowania
f. Faktury w JST
g. Jednostki organizacyjne JST a fakturowanie
2. Faktura a faktura ustrukturyzowana
3. Od kiedy obowiązkowy KSeF – częściowe odroczenie dla części podatników
4. Cel wprowadzenia KSeF
5. Założenia modelu a szczególna struktura JST jako podatnika VAT
6. Ośrodek obsługi KSeF w JST
7. Trzy podmioty w fakturze ustrukturyzowanej (KSeF)
8. Dostęp do KSeF – modele i uprawnienia
9. Doręczanie faktury a KSeF
10. Czynności fakturowane w KSeF – obowiązki, prawa, możliwości, zakazy
11. Dlaczego w strukturze jest tak dużo pól i dlaczego nie musimy się tego obawiać?
12. Dane obowiązkowe w fakturze ustrukturyzowanej
13. Załączniki
14. Daty w fakturze ustrukturyzowanej – ze szczególnym uwzględnieniem daty wystawienia
15. Przedmiot świadczenia i kwoty – czy KSeF sprawdzi fakturującego?
16. Paragonofaktury a KSeF
17. Faktury korygujące w KSeF
18. Faktury RR
19. Faktury offline
20. Awaria KSeF i inne niedostępności – jak wówczas fakturować?
21. Faktury ustrukturyzowane – różne daty wprowadzenia obowiązku stosowania
22. Na co zwrócić uwagę przy przygotowaniu systemu, aby fakturować efektywnie i bez problemów?
23. Szczególne rozwiązania dostępu do KSeF w jednostkach budżetowych
24. Funkcje pracowników w procesie stosowania KSeF
Doradca Podatkowy, Kancelaria Doradcy Podatkowego
Prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, wcześniej kierownik działu windykacji w jednej z największych firm teleinformatycznych. Specjalizuje się w zagadnieniach podatkowych. Autor licznych publikacji, doświadczony wykładowca i szkoleniowiec.
Szkolenie rozpocznie się 12 września 2025 r. o godz. 9:00 i zakończą się o godz. 15:00 Szkolenie przeznaczone jest do oglądania na żywo w ustalonych terminach. Osoby, które zapiszą się na szkolenie, dzień przed wydarzeniem otrzymają w osobnym mailu link do udziału. W trakcie szkolenia jest możliwość zadawania pytań, które są zgodne z tematem i nie wymagają konsultacji, wyliczeń oraz sprawdzenia rejestrów. Podczas szkolenia ekspert odpowie na jak największą ich liczbę.
* Informujemy, że przyjmujemy oświadczenia potwierdzające zwolnienie z podatku VAT (udział w szkoleniu jest finansowany ze środków publicznych w rozumieniu ustawy o finansach publicznych w całości zgodnie z treścią art.43 ust.1 pkt 29 lit, c ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług)