Associate w praktyce prawa pracy kancelarii Bird & Bird
Doradza klientom od 2009 r. Specjalizuje się w rozwiązywaniu sporów z zakresu indywidualnego i zbiorowego prawa pracy oraz prawno-pracowniczych aspektów transportu i logistyki, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień związanych z wyjazdami służbowymi i czasem pracy kierowców i innych pracowników mobilnych. Posiada szeroką wiedzę i praktykę w reprezentowaniu klientów lokalnych i zagranicznych przed sądami w postępowaniach dotyczących wyżej wymienionych dziedzin. Na co dzień współpracuje z przedsiębiorstwami z sektora TLS we wszystkich sprawach prawnych związanych z ich bieżącą działalnością, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii prawno-pracowniczych i związanych z delegowaniem pracowników do innych państw Unii Europejskiej. Jej innymi obszarami specjalizacji jest zatrudnianie cudzoziemców, w szczególności w aspekcie globalnej mobilności pracowników (Global Mobility). Jest absolwentką Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, studiowała także na Wydziale Prawa Université de Rennes 1.
Czas pracy niezmiennie pozostaje centralnym zagadnieniem prawa pracy, wokół którego zawsze powstają liczne pytania i wątpliwości. Zmiana organizacji pracy spowodowana pandemią, zwłaszcza popularność pracy hybrydowej, stworzyła przestrzeń do weryfikacji istniejących systemów czasu pracy i większej elastyczności w podejściu do godzin pracy, przy czym obowiązki po stronie pracodawców pozostały jednak niezmienione.
Podczas szkolenia spróbujemy znaleźć równowagę pomiędzy obowiązkami, jakie ciążą na pracodawcy oraz narzędziami, jakie ma on do dyspozycji.
Program
Wydaje się, że temat urlopów wypoczynkowych, a także innych usprawiedliwionych nieobecności w pracy jest prosty i oczywisty. Nic bardziej mylnego – jak się okazuje w praktyce zagadnienie to nastręcza pracodawcom wielu trudności i wątpliwości.
W trakcie szkolenia omówimy różne rodzaje nieobecności usprawiedliwionych oraz powiemy, jak reagować, gdy mamy do czynienia z nieobecnością nieusprawiedliwioną. Omówimy również inną nieobecność pracownika w zakładzie pracy – podróż służbową. Ustalimy, kiedy wyjazd pracownika nie stanowi podróży służbowej, a także przyjrzymy się zagadnieniom dotyczącym czasu pracy w podróży służbowej oraz zasadom ich rozliczeń.
Ponadto podczas szkolenia omówimy zmiany w zakresie uprawnień opiekuńczych i rodzicielskich wynikające z implementacji unijnych regulacji – tzw. Dyrektywy work-life balance, w tym przede wszystkim nowe zasady udzielania urlopu rodzicielskiego, nowy nieodpłatny urlop „opiekuńczy” oraz częściowo odpłatne zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej.
Program
Umowa o pracę jest jednym z podstawowych sposobów nawiązania stosunku pracy. Jednak jak się okazuje, często już ten bazowy etap sprawia pracodawcom wiele trudności. Podczas szkolenia omówimy podstawowe zagadnienia związane z umową o pracę, w tym – opowiemy o jej charakterystycznych, jak i koniecznych elementach. Wskażemy także na dobre praktyki w formułowaniu umów o pracę, tak by w szerokim zakresie zabezpieczały interesy pracodawcy. Nawiążemy również do częstych pułapek, jakie mogą mieć miejsce przy zawieraniu umów o pracę oraz zwrócimy uwagę na to, jak sobie z nimi radzić. Ponadto dokonamy analizy czekających nas w 2023 r. zmian w zakresie umów o pracę, zgodnie z nowelizacją Kodeksu pracy, która ma wdrożyć do polskiego prawa unijne rozwiązania.
Program
Podczas szkolenia omówimy rewolucyjne zmiany w prawie pracy, którym pracodawcy będą musieli stawić czoło w 2023 roku. Nowe regulacje wprowadzają szereg nowych obowiązków oraz uprawnień dla pracodawców i wymagać będą od nich podjęcia zarówno aktywnych działań, jak i zastanowienia się nad rewizją dotychczasowych rozwiązań. Podpowiemy co należy zrobić, aby przygotować się na nadchodzące zmiany, by z powodzeniem wprowadzić je w organizacji.
Program
Kontrole ZUS i PIP pozostają niezmiennie aktualnym tematem dla pracodawców. Niektóre z wyzwań, z którymi mierzą się pracodawcy pozostaje zawsze aktualne, jak np. rozliczanie pracy w godzinach nadliczbowych czy wydatkowe środków ZFŚS. Natomiast niektóre zyskują szczególne znaczenie w związku z popularną obecnie pracą hybrydową, np. rozliczanie czasu pracy przy pracy zdalnej, czy zmian legislacyjnych – nowy obowiązek zgłaszania umów o dzieło, zmiany wprowadzone przez Polski Ład.
Podczas wyjaśnimy kluczowe zagadnienia związane z kontrolą ZUS i PIP. Zwrócimy uwagę na szczególnie często kontrolowane zagadnienia i podzielimy się praktycznymi poradami, które pomogą pracodawcom przygotować się na potencjalne, przyszłe kontrole.
· Tytuły do ubezpieczeń
· Warunki pracy i płacy – podstawowe obowiązki pracodawcy
· Kontrola ZUS i PIP – aspekty formalne
· Wydanie decyzji ZUS
· Sankcje PIP nakładane na pracodawców
· Najczęściej wydawane decyzje ZUS
· Najczęściej kontrolowane warunki zatrudnienia przez PIP
W 2022 doczekamy się istotnej nowelizacji Kodeksu pracy, która przez wielu jest nazywania ‘rewolucją’ w prawie pracy. Znaczenie tej nowelizacji wynika przede wszystkich z wielości zagadnień i obszarów, których dotyczy. W konsekwencji pracodawcy muszą się przygotować i zrozumieć istotę tych zmian, tak aby w pełni respektować nowe uprawnienia pracowników, a jednocześnie rozważyć, czy zmienione/wprowadzone przepisy wymuszają na nich zmianę organizacji pracy, a także potencjalną potrzebę zmian przepisów wewnętrznych.
· Praca zdalna
· Uprawnienia rodzicielskie
· Trzeźwość pracowników
· Działalność konkurencyjna wobec pracodawcy
· Zmiany dot. umów o pracę
Czas pracy
Czas pracy niezmiennie pozostaje centralnym zagadnieniem prawa pracy wokół którego zawszą powstają liczne pytania i wątpliwości. Zmiana organizacji pracy spowodowana pandemią koronawirusa, zwłaszcza popularność pracy hybrydowej, stworzyła przestrzeń do weryfikacji istniejących systemów czasu pracy i większej elastyczności w podejściu do godzin pracy, przy czym obowiązki po stronie pracodawców pozostały jednak niezmienione.
Podczas szkolenia spróbujemy znaleźć równowagę pomiędzy obowiązkami, jakie ciążą na pracodawcy oraz narzędziami, jakie ma on do dyspozycji.
· Norma i wymiar czasu pracy, czyli co jest potrzebne, aby prawidłowo zaplanować i rozliczyć czas pracy
· System systemowi nie równy, czyli podstawowy system czasu pracy a bardziej elastyczne formy czasu pracy
· Praca zdalna – rozwiązanie idealne?
· Nadgodziny
· Ewidencja czasu pracy – jak prowadzić ją właściwie?
· Zadania praktyczne
Urlopy wypoczynkowe
Nieobecności w pracy dzielimy na usprawiedliwione i nieusprawiedliwione. Wydaje się, że temat jest prosty, jednakże w praktyce zagadnienie to mimo wszystko nastręcza pracodawcom czasami pewnych trudności.
W trakcie szkolenia omówimy różne rodzaje nieobecności usprawiedliwionych oraz powiemy, jak reagować, gdy mamy do czynienia z nieobecnością nieusprawiedliwioną. Omówimy również inną nieobecność pracownika w zakładzie pracy a mianowicie podróż służbową. Ustalimy, kiedy wyjazd pracownika nie stanowi podróży służbowej, a także przyjrzymy się zagadnieniom dotyczącym czasu pracy w podróży służbowej oraz zasadom ich rozliczeń.
· Urlop wypoczynkowy – prawa pracownika i obowiązki pracodawcy
· Urlopy okolicznościowe
· Urlop bezpłatny
· Urlop na żądanie
· Ekwiwalent z urlop – kiedy i komu się należy
· Inne rodzaje nieobecności usprawiedliwionych
· Nieobecność nieusprawiedliwiona – kiedy można zwolnić pracownika
· Podróże służbowe w pigułce – definicja, czas pracy oraz rozliczenie
Od kilku lat istnieje możliwość prowadzenia akt osobowych w formie elektronicznej (e-akta). Czy jednak pracodawcy chętnie sięgają po tę formę?
W trakcie szkolenia porozmawiamy o obu sposobach prowadzenia akt osobowych i związanych z tym wyzwaniami z perspektywy prawnej, jakie w obu przypadkach stoją po stronie pracodawcy. Ponadto postaramy się ustalić czy więcej znaczy lepiej w kontekście gromadzenia dokumentów w aktach osobowych pracowników oraz ustalimy jakie jeszcze dokumenty poza „teczką osobową” pracodawca obowiązany jest gromadzić.
Omówimy obowiązki prawne leżące po stronie pracodawców, jak również rozwiązania praktyczne, związane z prowadzeniem akt pracowniczych w formie elektronicznej.
Aspekty techniczne programów do obsługi e-akt nie wchodzą w zakres szkolenia.
· Części składowe akt osobowych (A-B-C-D) + podziały tematyczne dokumentów
· Dokumenty i informacje w aktach pracownika – perspektywa HR v. perspektywa IOD czyli czy więcej znaczy zawsze lepiej?
· Akta papierowe vs akta elektroniczne.
· Zasady prowadzenia innej dokumentacji pracowniczej
· Okresy przechowywania akt i zwrot dokumentów pracownikowi
Nieobecności w pracy dzielimy na usprawiedliwione i nieusprawiedliwione. Wydaje się, że temat jest prosty, jednakże w praktyce zagadnienie to mimo wszystko nastręcza pracodawcom czasami pewnych trudności.
W trakcie szkolenia omówimy różne rodzaje nieobecności usprawiedliwionych oraz powiemy, jak reagować, gdy mamy do czynienia z nieobecnością nieusprawiedliwioną. Omówimy również inną nieobecność pracownika w zakładzie pracy a mianowicie podróż służbową. Ustalimy, kiedy wyjazd pracownika nie stanowi podróży służbowej, a także przyjrzymy się zagadnieniom dotyczącym czasu pracy w podróży służbowej oraz zasadom ich rozliczeń.
Od kilku lat istnieje możliwość prowadzenia akt osobowych w formie elektronicznej (e-akta) czy jednak pracodawcy chętnie sięgają po tę formę? W trakcie szkolenia porozmawiamy o obu sposobach prowadzenia akt osobowych i związanych z tym wyzwaniami jakie w obu przypadkach stoją po stronie pracodawcy. Ponadto postaramy się ustalić czy więcej znaczy lepiej w kontekście gromadzenia dokumentów w aktach osobowych pracowników oraz ustalimy jakie jeszcze dokumenty poza „teczką osobową” pracodawca obowiązany jest gromadzić.
Z uwagi na wciąż istniejące zagrożenie związane z koronawirusem, które może przybrać postać zagrożenia chronicznego mającego stały i znaczący wpływ na sposób organizacji pracy, konieczne stało się zweryfikowanie przez pracodawców stosowanych przez nich systemów czasu pracy i rozważenie zastosowania elastycznych rozwiązań, pozwalających nie tylko na pełne wykorzystanie potencjału pracowników, ale także zminimalizowanie ryzyk po stronie pracodawców. Niemałym wyzwaniem pozostaje wciąż organizacja czasu pracy pracowników w przypadku pracy zdalnej zwłaszcza wobec zagrożeń pozostawania cały czas online.
Podczas szkolenia spróbujemy znaleźć równowagę pomiędzy obowiązkami, jakie ciążą na pracodawcy oraz narzędziami, jakie ma on do dyspozycji.
W obrocie prawnym, zatrudnieni świadczą pracę nie tylko na umowie o pracę, ale również na umowach cywilnoprawnych. Dwa najczęstsze typy takich umów, czyli umowa zlecenie i umowa o dzieło, powinny jednak odznaczać się typowymi dla nich cechami, tak aby nie zostały one reklasyfikowane jako umowa o pracę.
Podczas szkolenia porozmawiamy o tym, na co pracodawcy powinni zwrócić uwagę rozważając możliwość oferowania pracownikom współpracy na podstawie umowy B2B, a także wprowadzając dualizm zatrudnienia poprzez możliwość oferowania kandydatom zawarcia umowy o pracę albo umowy B2B.
Celem szkolenia jest omówienie podstawowych kwestii związanych z takimi umowami, przedstawienie cech, które pozwalają je odróżnić od umowy o pracę oraz wskazanie standardów rynkowych i najlepszych praktyk związanych ze świadczeniem pracy na podstawie takich stosunków prawnych. Omówimy także praktyczne aspekty związane ze zmianą modelu zatrudnienia w firmach po wprowadzeniu w życie Nowego Ładu, a także wskażemy kluczowe aspekty, na które należy zwrócić uwagę decydując się na takie rozwiązanie.