Radca prawny, partner w Kancelarii Prawnej Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy sp. j. działającej w międzynarodowej sieci Schindhelm
Doradza spółkom polskim i zagranicznym w zakresie indywidualnego i zbiorowego prawa pracy i ubezpieczeń społecznych w ujęciu krajowym i międzynarodowym, w tym europejskim. Celem doradztwa jest zapewnienie nie tylko pełnego bezpieczeństwa prawnego, ale także osiągnięcie zamierzonych przez klientów celów biznesowych. Katarzyna Gospodarowicz świadczy pomoc klientom zagranicznym również w zakresie uzyskania zezwoleń na pracę, pozwoleń pobytowych, czy innych decyzji związanych z pobytem i pracą na terenie Polski. Katarzyna Gospodarowicz jest autorką licznych publikacji z zakresu prawa pracy, jak również prowadzi szkolenia z zakresu spraw pracowniczych adresowane, w zależności od potrzeb, do pracowników różnego szczebla oraz pracodawców.
10.00 Rozpoczęcie szkolenia
10.00-13.00 Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych – praktyczne aspekty
13.00-13.20 Część praktyczna – zadania i ćwiczenia
13.20-14.00 Sesja pytań i odpowiedzi
14.00 Zakończenie szkolenia
W trakcie szkolenia przewidziana jest 30-minutowa przerwa.
9.00 Rozpoczęcie szkolenia
Najważniejsze informacje dotyczące regulacji pracy zdalnej wprowadzonej nowelizacją Kodeksu pracy z dnia 1 grudnia 2022 r. w tym prawa i obowiązki pracowników i pracodawców, kwestie kontroli pracowników wykonujących pracę zdalną oraz wypłata ekwiwalentów pieniężnych za pracę zdalną. Całość wzbogacona o wykaz najczęściej zadawanych pytań oraz propozycje rozwiązania.
Omówienie zmian w Kodeksie pracy, które weszły w życie 26 kwietnia 2023 r., w tym zmiany długości urlopów rodzicielskich, kwestie związane z ochroną stosunku pracowników korzystających z uprawnień rodzicielskich, zwolnieniem z pracy z powodów siły wyższej, urlopem opiekuńczym oraz formy wniosków związanych z rodzicielstwem.
Ta część szkolenia obejmuje zmiany dotyczące umowy na okres próbny, kwestie związane z rozszerzeniem zakresu informacji o warunkach zatrudnienia pracownika, a także związane z zapewnieniem prawa pracownika do równoległego zatrudnienia oraz prawem do złożenia wniosku o bezpieczniejsze warunki pracy.
W tej części szkolenia kompleksowo omówione zostaną przepisy przejściowe, w szczególności w zakresie wprowadzonej dyrektywy Work-life balance. Ta część szkolenia ma charakter warsztatowy, która opierać się będzie na wspólnym omawianiu stanów faktycznych i przedstawieniu możliwych rozwiązań.
Omówienie wprowadzonej do akt osobowych części „E” oraz sposób prowadzenia akt, a także przedstawienie zmian dotyczących przechowywania dokumentów związanych z pracą zdalną w części „B”.
Przedstawienie sposobu wdrożenia procedur związanych z kontrolą trzeźwości w zakładzie pracy, form badania trzeźwości oraz omówienie problemów związanych m. in. z niedopuszczeniem pracownika do pracy czy odmówieniem przez pracownika poddana się kontroli na obecność alkoholu lub innych środków odurzających.
14.00 Zakończenie szkolenia
W trakcie szkolenia przewidziana jest 30-minutowa przerwa lunchowa.
9:30 Rozpoczęcie warsztatów
9:30 Zmiany w prawie pracy 2021 i prognozy na 2022
Wojciech Zając, Radca prawny, Partner kierujący działem Prawa Pracy w SDZLEGAL SCHNIDHLEM
10:40 Przerwa kawowa
11:00 Jak wdrożyć ochronę sygnalistów w firmach produkcyjnych i transportowych
Katarzyna Gospodarowicz, radca prawny, LL.M. German and Polish Law, specjalista z zakresu prawa pracy, Partner w SDZLEGL SCHINDHELM
12.00 Naruszenie ochrony danych osobowych w dziale HR
Aleksandra Baranowska – Górecka, radca prawny w dziale Prawa Pracy w SDZLEGAL SCHNIDHLEM
13:10 Przerwa na lunch
13:40 Kontrole ZUS i PIP w firmie produkcyjnej
Dominika Szachniewicz, radca prawny, Partner w SDZLEGL SCHINDHELM
15:50 Zakończenie warsztatów