Katarzyna Kata-Oleksik

Katarzyna Kata-Oleksik

Associate w praktyce prawa pracy kancelarii Bird & Bird

Doradza klientom od 2015 r. Specjalizuje się w szeroko rozumianym prawie zatrudnienia, w szczególności kwestiach dotyczących przejścia zakładu pracy, restrukturyzacji zatrudnienia oraz wprowadzania elastycznych form pracy. Doradzała przy licznych transakcjach fuzji i przejęć, w tym odbywających się jednocześnie w wielu jurysdykcjach, ujednolicaniu warunków zatrudnienia po przejściu zakładu pracy lub jego części. Zajmowała się również kompleksowym wdrażaniem zmian do systemów wynagradzania, w tym negocjacjami ze stroną pracowniczą i związkami zawodowymi, wprowadzaniem i zmianą procedur dotyczących postępowań dyscyplinarnych oraz prowadzeniem postępowań wyjaśniających w zakresie podejrzeń występowania zjawisk niepożądanych oraz postępowań mediacyjnych. Przed dołączeniem do Bird & Bird, zdobywała doświadczenie zawodowe w międzynarodowych kancelariach, a także jako prawniczka in-house. Klienci cenią Katarzynę w szczególności za to, że rozumie uwarunkowania biznesowe, w których działają. Porady prawne, których udziela uwzględniają ich potrzeby biznesowe. Pracuje w języku polskim i angielskim.

All Sessions by Katarzyna Kata-Oleksik

Mobbing i dyskryminacja 17 maj 2022
10:00 - 13:30

Mobbing i dyskryminacja

Okres pandemii przyniósł wiele wyzwań dla organizacji i mocno wpłynął na sposób zarządzania pracownikami w tym szczególnym czasie. Nie oznacza to jednak, że problemy takie jak mobbing czy dyskryminacja przestały istnieć.

Niektóre kwestie, takie jak bezpieczeństwo i higiena pracy, czy elastyczne formy organizacji pracy, stały się kluczowymi tematami. Nie oznacza to jednak, że pracodawca może zapomnieć o zapewnieniu pracownikom etycznego i komfortowego miejsca pracy – szczególnie, że czasy pandemii tworzą dodatkowe wyzwania i presje, takie jak chociażby obawa przed zarażeniem się od kolegów z pracy.

Czy jednak dotychczasowe metody są odpowiednie w czasach pandemii?

Kluczowe zagadnienia:

  • Czym jest dyskryminacja i mobbing?
  • Czy dyskryminacja i mobbing są możliwe w czasie pracy zdalnej?
  • Czy pracownicy mogą czuć się dyskryminowani, gdy charakter ich pracy wymaga przychodzenia do biura w czasie pandemii?
  • Jakie przejawy mogą mieć dyskryminacja i mobbing w czasie pandemii?
  • Jak uniknąć sytuacji, gdzie osoba podejrzana o zakażenia zostanie ofiarą mobbingu?
  • Jakie instrumenty należy wdrożyć w celu przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi w czasie pandemii?