Środki trwałe to – zgodnie z definicją zawartą w ustawie o rachunkowości – rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki. Definicja środków trwałych dla jednostek sektora finansów publicznych jest szersza – jaka?
O tym opowiemy podczas naszego spotkania. Ponadto omówimy, w jaki sposób tworzyć i znakować obiekty inwentarzowe, wyjaśnimy, czy jednostki sektora finansów publicznych mogą korzystać z KSR nr 11, a jeśli tak, to w jakim zakresie. Jednym z najistotniejszych elementów szkolenia będzie temat likwidacji środków trwałych, wraz z omówieniem instrukcji gospodarowania majątkiem trwałym w przedmiotowym zakresie.
Grupa docelowa:
Korzyści z udziału w szkoleniu:
Szczegółowy program:
1. Podstawowe zasady ewidencji środków trwałych w jednostkach budżetowych:
• pojęcie środka trwałego,
• zasady ewidencji w księgach rachunkowych,
• zasady ewidencji w systemie finansowo-księgowym jednostki budżetowej.
2. Zakupy, przekazania, darowizny i inne przychody do środków trwałych:
• zasady przyjmowania, ewidencjonowania i rozliczania w systemie księgowym.
3. Amortyzacja środków trwałych:
• zasady ustalania i rozliczania amortyzacji,
• okresy amortyzacyjne.
4. Sprzedaż i likwidacja środków trwałych:
• zasady wycofywania, sprzedaży i likwidacji środków trwałych w jednostkach budżetowych,
• rozliczanie różnic w wyniku sprzedaży lub likwidacji środka trwałego.
5. Przesunięcia środków trwałych:
• zasady przesunięć środków trwałych między jednostkami i komórkami organizacyjnymi.
6. Analiza wstępna oraz ewidencja zmiany wartości środków trwałych.
Redaktor naczelna, INFOR PL S.A.
Absolwentka Wydziału Prawa Wyższej Szkoły Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie oraz studiów podyplomowych w zakresie: rachunkowości, prawa Unii Europejskiej i prawa pracy; autorka publikacji z dziedziny finansów publicznych, rachunkowości i sprawozdawczości budżetowej, szkoleniowiec, redaktor naczelna dwutygodnika "Rachunkowość Budżetowa".
Szkolenie rozpocznie się w dniach 14 listopada 2025 r. o godz. 9:00 i zakończy się o godz. 14.00. Szkolenie przeznaczone jest do oglądania na żywo w ustalonych terminach. Osoby, które zapiszą się na szkolenie, dzień przed wydarzeniem otrzymają w osobnym mailu link do udziału. W trakcie szkolenia jest możliwość zadawania pytań, które są zgodne z tematem i nie wymagają konsultacji, wyliczeń oraz sprawdzenia rejestrów. Podczas szkolenia ekspert odpowie na jak największą ich liczbę.
* Informujemy, że przyjmujemy oświadczenia potwierdzające zwolnienie z podatku VAT (udział w szkoleniu jest finansowany ze środków publicznych w rozumieniu ustawy o finansach publicznych w całości zgodnie z treścią art.43 ust.1 pkt 29 lit, c ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług)