Proces przyznawania prawa do zasiłku oraz jego wyliczanie może być skomplikowany z powodu zmieniających się przepisów, różnorodnych interpretacji ZUS oraz odmiennych zasad wynagradzania różnych grup pracowniczych. Nasze szkolenie pomoże, Ci zrozumieć wszystkie kluczowe aspekty tego procesu.
Na naszym szkoleniu dowiesz się:
Dla kogo?
Szkolenie skierowane jest specjalnie do pracowników oświaty, którzy w swojej pracy napotykają trudności związane z ustalaniem prawa do zasiłków.
Korzyści z udziału w szkoleniu:
Szczegółowy program:
1. Ustalanie prawa do wypłaty wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy:
a) wynagrodzenie chorobowe jako koszt pracodawcy,
b) długość wypłaty wynagrodzenia chorobowego w zależności od wieku pracownika – 33 lub 14 dni oraz sposób liczenia tego okresu przy jednym pracodawcy, po zmianie pracodawcy w trakcie roku i przy dwóch jednoczesnych pracodawcach oraz pracy dodatkowej,
c) wysokość wynagrodzenia chorobowego,
2. Prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego a okres wyczekiwania – ubezpieczenie chorobowe obowiązkowe i dobrowolne.
a) sytuacje, gdy zasiłek przysługuje bez okresu wyczekiwania,
b) sposób liczenia okresu wyczekiwania z wykorzystaniem poprzednich okresów ubezpieczenia chorobowego.
3. Okres zasiłkowy – zmiana sposobu zliczania niezdolności do pracy do tego samego okresu zasiłkowego
a) długość okresu zasiłkowego,
b) zasady ustalania długości okresu zasiłkowego,
c) wyczerpanie okresu zasiłkowego,
d) sytuacje pozwalające na otworzenie nowego okresu zasiłkowego,
e) najczęstsze błędy popełniane przy liczeniu okresu zasiłkowego
4. Podstawa wymiaru zasiłków z ubezpieczenia społecznego dla pracowników;
a) kontynuowania lub obliczania podstawy zasiłkowej na nowo według zmienionych przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2022 r.
b) okres, z którego ustalana jest podstawa wymiaru
c) zasady obliczania wysokości zasiłku dziennego
d) uzupełnianie wynagrodzenia za pracę i innych składników płacowych do podstawy wymiaru zasiłku,
e) zmiana interpretacji ZUS w zakresie uzupełnia wynagrodzenia obniżonego za urlop z powodu siły wyższej,
f) jakie składniki wynagrodzenia są uwzględniane lub nie podlegają uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku
g) jak ustalić wysokość podstawy przy niezdolności do pracy w pierwszym i drugim miesiącu zatrudnienia
h) składniki wynagrodzenia za okresy miesięczne i za okresy dłuższe w podstawie zasiłkowej,
i) zmiany wymiaru czasu pracy a zasady ustalania podstawy zasiłkowej,
j) składniki utracone i zmieniona interpretacja ZUS dotycząca przychodów z umów cywilnoprawnych zawartych z własnym pracownikiem.
k) Minimalne wynagrodzenie jako najniższa podstawa wymiaru zasiłku, ale łącznie ze składnikami które nie stanowią podstawy wymiaru zasiłku.
Ekspert ubezpieczeń społecznych
Zagadnieniami dotyczącymi ubezpieczeń społecznych zajmuję się zawodowo od ponad 30 lat. Praca rozpoczynałem jako inspektor kontroli przeprowadzając kontrole płatników składek. Następnie kierowałem Wydziałem Kontroli Płatników Składek, zarządzając i nadzorując działania wszystkich inspektorów kontroli działających na terenie województwa świętokrzyskiego. Od 2005 r. do 2020 r. pełniłem w Oddziale ZUS w Kielcach funkcję zastępcy dyrektora d/s dochodów, nadzorując działania dotyczące rozliczania kont płatników składek, dochodzenie należności, ustalanie obowiązku ubezpieczeń społecznych oraz podstaw wymiaru składek, ustalanie właściwego ustawodawstwa. W tym czasie nadal współpracowałem z pionem kontroli płatników składek, układając pytania na egzamin kwalifikacyjny dla inspektorów kontroli ZUS. Od wielu lat byłem również członkiem komisji na egzaminie kwalifikacyjnym na stanowisko inspektora kontroli. Posiadam szeroką wiedzę merytoryczną i praktyczną, nabytą w czasie pracy w ZUS, dotyczącą: - podlegania ubezpieczeniom, - ustalania podstaw wymiaru składek i wysokości składek, - ulg w opłacaniu składek tj. odroczeń terminów i rozkładania spłaty na raty, - przymusowego dochodzenie należności w postaci egzekucji administracyjnej i sądowej, - ustalanie ustawodawstwa właściwego, - świadczeń z tytułu choroby i macierzyństwa. Posiadaną wiedzę przekazywałem jako przedstawiciel ZUS na konferencjach, kursach, spotkaniach organizowanych przez podmioty zrzeszające przedsiębiorców np.: Business Centre Club Loża Świętokrzyska, Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorców w Kielcach, Cech Rzemiosł w Opatowie, Świętokrzyski Związek Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Targi Kielce, Świętokrzyski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Swoją wiedzę w zakresie ubezpieczeń społecznych przekazywałem również słuchaczom studiów podyplomowych na Wyższej Szkole Handlowej w Kielcach oraz na kursach organizowanych przez Szkołę Zarządzania w Kielcach. Od wielu lat jestem wykładowcą w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Kielcach.
Szkolenie rozpocznie się 22 października 2024 r. o godz. 9.00 i zakończy się o godz. 13.00. Będzie złożone z dwóch części: wykładowej i sesji pytań. Szkolenie przeznaczone jest do oglądania na żywo w ustalonym terminie. Osoby, które zapiszą się na szkolenie, dzień przed otrzymują w osobnym mailu link do udziału. W trakcie szkolenia jest możliwość zadawania pytań, które są zgodne z tematem szkolenia i nie wymagają konsultacji, wyliczeń oraz sprawdzenia rejestrów. Podczas sesji pytań ekspert odpowie na jak największą ich liczbę.