W 2025 roku wchodzą w życie istotne zmiany w przepisach dotyczących legalizacji pracy i pobytu cudzoziemców w Polsce. Nowe regulacje wpłyną zarówno na procedury administracyjne, jak i obowiązki pracodawców. Aby uniknąć problemów prawnych i organizacyjnych, warto odpowiednio się przygotować.
Szczególna uwaga zostanie poświęcona również obywatelom Ukrainy w Polsce – zmianom wynikającym ze specustawy, wymaganym dokumentom oraz warunkom legalnego zatrudnienia. Omówione zostaną także zagadnienia związane z legalizacją pobytu, wizami, kartami pobytu oraz różnymi formami zatrudnienia cudzoziemców – zarówno na umowę o pracę, jak i na zasadach samozatrudnienia.
Szkolenie dostarczy nie tylko wiedzy teoretycznej, ale przede wszystkim praktycznych wskazówek, które pozwolą skutecznie poruszać się w zmieniających się przepisach.
Kluczowe zagadnienia, które omówimy podczas szkolenia:
✅ Nowe regulacje prawne – najważniejsze zmiany wpływające na zatrudnienie cudzoziemców, w tym likwidacja „testu pracy” oraz brak możliwości przedłużenia zezwolenia na pracę.
✅ Elektronizację postępowań i procedur administracyjnych – uproszczenia i nowe wymogi dotyczące legalizacji pracy cudzoziemców.
✅ Zatrudnienie obywateli Ukrainy – aktualne przepisy, procedury i obowiązki pracodawców wynikające ze zmian w specustawie.
✅ Legalizacja pobytu i pracy – zezwolenia, wizy, karty pobytu oraz inne dokumenty wymagane do legalnego zatrudnienia cudzoziemców.
✅ Obowiązki pracodawców – nowe regulacje dotyczące dokumentacji, zgłoszeń do urzędów oraz ubezpieczeń.
Korzyści z udziału w szkoleniu:
10.00 Rozpoczęcie szkolenia
Kierunki zmian w 2025 roku
Zatrudnienie oraz pobyt obywateli Ukrainy w Polsce na podstawie specustawy
Legalizacja wjazdu oraz pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej
Uproszczona procedura zatrudnienia- oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi
Zmiany w zakresie zezwoleń na pracę
Formy zatrudnienia cudzoziemców w Polsce- formy zatrudnienia cudzoziemców w Polsce
Obowiązki pracodawcy w ramach zatrudnienia cudzoziemców
Sesja pytań i odpowiedzi
14.00 Zakończenie szkolenia
W trakcie szkolenia przewidujemy dwie przerwy 15-minutowe.
Radca prawny, Of Counsel w Kancelarii adwokatów i radców prawnych Aliant® Krzyżowska
Doktor nauk prawnych z dziedziny prawo pracy, radca prawny wpisany na listę radców prawnych prowadzoną przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Krakowie. Specjalistka w dziedzinie indywidualnego i zbiorowego prawa pracy. Posiada bogate doświadczenie procesowe związane z reprezentowaniem klientów przed sądami pracy. Doradza w sprawach związanych z redukcją zatrudnienia, negocjacji z pracownikami i przedstawicielami pracowników. Zajmuje się przygotowywaniem dokumentacji związanej ze zwolnieniami indywidualnymi i grupowymi. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów pracy, regulaminów wynagradzania oraz innych aktów wewnątrzzakładowych, a także ich weryfikacją. W swej wieloletniej praktyce posiada również doświadczenie z zakresu prawa cywilnego, zdobyte w toku bieżącej obsługi prawnej spółek prawa handlowego (budowlanych, deweloperskich, IT) oraz grup kapitałowych, uzyskując cenne doświadczenie w zakresie przygotowywania dokumentów korporacyjnych, a także sporządzania i opiniowania umów. Prowadzi szkolenia z zakresu prawa pracy, w szczególności dotyczące delegacji krajowych i zagranicznych oraz zatrudniania cudzoziemców w Polsce, a także na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych. Ekspert Infor PL, autorka wielu publikacji z zakresu prawa pracy.
Menedżer Projektów
Szkolenie rozpocznie się 10.04.2025 r. o godz. 10.00 i zakończy o godz. 14.00. Będzie złożone z dwóch części: wykładowej i sesji pytań. Szkolenie przeznaczone jest do oglądania na żywo w ustalonym terminie. Osoby zapisane na szkolenie dzień przed terminem otrzymają w osobnym mailu link do udziału w szkoleniu. W trakcie szkolenia jest możliwość zadawania pytań, które są zgodne z tematem szkolenia i nie wymagają konsultacji, wyliczeń oraz sprawdzenia rejestrów. Podczas sesji pytań ekspert odpowie na jak największą ich liczbę.