Zapraszamy do udziału w unikalnym cyklu szkoleń, które odbędą się w ramach 2 edycji Akademii Prawa Pracy. W trakcie 5 spotkań omówione zostaną wyłącznie praktyczne zastosowania przepisów prawa pracy w poszczególnych zagadnieniach. To spotkanie przeprowadzone będzie w formule interaktywnej. Każdy z tematów poparty będzie konkretnymi rozwiązaniami, poradami, wskazówkami. Akademia Prawa Pracy to w całości praktyczne wskazówki do zastosowania w Twojej organizacji, a zarazem kompleksowa wiedza z zakresu prawa pracy!
Bloki tematyczne Akademii Prawa Pracy:
Dlaczego warto wziąć udział w Akademii?
Prezent dla wszystkich uczestników!
Od kilku lat istnieje możliwość prowadzenia akt osobowych w formie elektronicznej (e-akta). Czy jednak pracodawcy chętnie sięgają po tę formę?
W trakcie szkolenia porozmawiamy o obu sposobach prowadzenia akt osobowych i związanych z tym wyzwaniami z perspektywy prawnej, jakie w obu przypadkach stoją po stronie pracodawcy. Ponadto postaramy się ustalić czy więcej znaczy lepiej w kontekście gromadzenia dokumentów w aktach osobowych pracowników oraz ustalimy jakie jeszcze dokumenty poza „teczką osobową” pracodawca obowiązany jest gromadzić.
Omówimy obowiązki prawne leżące po stronie pracodawców, jak również rozwiązania praktyczne, związane z prowadzeniem akt pracowniczych w formie elektronicznej.
Aspekty techniczne programów do obsługi e-akt nie wchodzą w zakres szkolenia.
· Części składowe akt osobowych (A-B-C-D) + podziały tematyczne dokumentów
· Dokumenty i informacje w aktach pracownika – perspektywa HR v. perspektywa IOD czyli czy więcej znaczy zawsze lepiej?
· Akta papierowe vs akta elektroniczne.
· Zasady prowadzenia innej dokumentacji pracowniczej
· Okresy przechowywania akt i zwrot dokumentów pracownikowi
Czas pracy
Czas pracy niezmiennie pozostaje centralnym zagadnieniem prawa pracy wokół którego zawszą powstają liczne pytania i wątpliwości. Zmiana organizacji pracy spowodowana pandemią koronawirusa, zwłaszcza popularność pracy hybrydowej, stworzyła przestrzeń do weryfikacji istniejących systemów czasu pracy i większej elastyczności w podejściu do godzin pracy, przy czym obowiązki po stronie pracodawców pozostały jednak niezmienione.
Podczas szkolenia spróbujemy znaleźć równowagę pomiędzy obowiązkami, jakie ciążą na pracodawcy oraz narzędziami, jakie ma on do dyspozycji.
· Norma i wymiar czasu pracy, czyli co jest potrzebne, aby prawidłowo zaplanować i rozliczyć czas pracy
· System systemowi nie równy, czyli podstawowy system czasu pracy a bardziej elastyczne formy czasu pracy
· Praca zdalna – rozwiązanie idealne?
· Nadgodziny
· Ewidencja czasu pracy – jak prowadzić ją właściwie?
· Zadania praktyczne
Urlopy wypoczynkowe
Nieobecności w pracy dzielimy na usprawiedliwione i nieusprawiedliwione. Wydaje się, że temat jest prosty, jednakże w praktyce zagadnienie to mimo wszystko nastręcza pracodawcom czasami pewnych trudności.
W trakcie szkolenia omówimy różne rodzaje nieobecności usprawiedliwionych oraz powiemy, jak reagować, gdy mamy do czynienia z nieobecnością nieusprawiedliwioną. Omówimy również inną nieobecność pracownika w zakładzie pracy a mianowicie podróż służbową. Ustalimy, kiedy wyjazd pracownika nie stanowi podróży służbowej, a także przyjrzymy się zagadnieniom dotyczącym czasu pracy w podróży służbowej oraz zasadom ich rozliczeń.
· Urlop wypoczynkowy – prawa pracownika i obowiązki pracodawcy
· Urlopy okolicznościowe
· Urlop bezpłatny
· Urlop na żądanie
· Ekwiwalent z urlop – kiedy i komu się należy
· Inne rodzaje nieobecności usprawiedliwionych
· Nieobecność nieusprawiedliwiona – kiedy można zwolnić pracownika
· Podróże służbowe w pigułce – definicja, czas pracy oraz rozliczenie
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych jest z najpowszechniejszych instrumentów przyznania pracownikom benefitów. Popularność tego instrumentu wiąże się z brakiem oskładkowania świadczeń wypłacanych z funduszu na rzecz pracowników. Jednocześnie, ta okoliczność prowadzi do licznych kontroli ze strony ZUS co do prawidłowości wydatkowania środków Funduszu.
W czasie szkolenia przedstawimy najistotniejsze zasady funkcjonowania ZFŚS, w tym wymogi przyznawania świadczeń z zastosowaniem kryteriów socjalnych, a także wskażemy najczęstsze obszary kontroli ZUS w tym zakresie.
· Postanowienia Regulaminu Funduszu Świadczeń Socjalnych
· Kryterium socjalne
· Pojęcie dochodu
· Zmiana sytuacji życiowej lub materialnej pracownika w trakcie roku
· Dokumenty potwierdzające sytuacje pracownika
· Kontrole ZUS związane z ZFŚS
W 2022 doczekamy się istotnej nowelizacji Kodeksu pracy, która przez wielu jest nazywania ‘rewolucją’ w prawie pracy. Znaczenie tej nowelizacji wynika przede wszystkich z wielości zagadnień i obszarów, których dotyczy. W konsekwencji pracodawcy muszą się przygotować i zrozumieć istotę tych zmian, tak aby w pełni respektować nowe uprawnienia pracowników, a jednocześnie rozważyć, czy zmienione/wprowadzone przepisy wymuszają na nich zmianę organizacji pracy, a także potencjalną potrzebę zmian przepisów wewnętrznych.
· Praca zdalna
· Uprawnienia rodzicielskie
· Trzeźwość pracowników
· Działalność konkurencyjna wobec pracodawcy
· Zmiany dot. umów o pracę
Kontrole ZUS i PIP pozostają niezmiennie aktualnym tematem dla pracodawców. Niektóre z wyzwań, z którymi mierzą się pracodawcy pozostaje zawsze aktualne, jak np. rozliczanie pracy w godzinach nadliczbowych czy wydatkowe środków ZFŚS. Natomiast niektóre zyskują szczególne znaczenie w związku z popularną obecnie pracą hybrydową, np. rozliczanie czasu pracy przy pracy zdalnej, czy zmian legislacyjnych – nowy obowiązek zgłaszania umów o dzieło, zmiany wprowadzone przez Polski Ład.
Podczas wyjaśnimy kluczowe zagadnienia związane z kontrolą ZUS i PIP. Zwrócimy uwagę na szczególnie często kontrolowane zagadnienia i podzielimy się praktycznymi poradami, które pomogą pracodawcom przygotować się na potencjalne, przyszłe kontrole.
· Tytuły do ubezpieczeń
· Warunki pracy i płacy – podstawowe obowiązki pracodawcy
· Kontrola ZUS i PIP – aspekty formalne
· Wydanie decyzji ZUS
· Sankcje PIP nakładane na pracodawców
· Najczęściej wydawane decyzje ZUS
· Najczęściej kontrolowane warunki zatrudnienia przez PIP
* Informujemy, że przyjmujemy oświadczenia potwierdzające zwolnienie z podatku VAT (udział w szkoleniu jest finansowany ze środków publicznych w rozumieniu ustawy o finansach publicznych w całości zgodnie z treścią art.43 ust.1 pkt 29 lit, c ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług)