Zapraszamy do udziału w unikalnym cyklu szkoleń. W trakcie 5 spotkań omówione zostaną wyłącznie praktyczne zastosowania przepisów prawa pracy w poszczególnych zagadnieniach. To spotkanie przeprowadzone będzie w formule interaktywnej. Każdy z tematów poparty będzie konkretnymi rozwiązaniami, poradami, wskazówkami. Akademia Prawa Pracy to w całości praktyczne wskazówki do zastosowania w Twojej organizacji, a zarazem kompleksowa wiedza z zakresu prawa pracy!
Bloki tematyczne Akademii Prawa Pracy:
Dlaczego warto wziąć udział w szkoleniu?
Prezent dla wszystkich uczestników!
W obrocie prawnym, zatrudnieni świadczą pracę nie tylko na umowie o pracę, ale również na umowach cywilnoprawnych. Dwa najczęstsze typy takich umów, czyli umowa zlecenie i umowa o dzieło, powinny jednak odznaczać się typowymi dla nich cechami, tak aby nie zostały one reklasyfikowane jako umowa o pracę.
Podczas szkolenia porozmawiamy o tym, na co pracodawcy powinni zwrócić uwagę rozważając możliwość oferowania pracownikom współpracy na podstawie umowy B2B, a także wprowadzając dualizm zatrudnienia poprzez możliwość oferowania kandydatom zawarcia umowy o pracę albo umowy B2B.
Celem szkolenia jest omówienie podstawowych kwestii związanych z takimi umowami, przedstawienie cech, które pozwalają je odróżnić od umowy o pracę oraz wskazanie standardów rynkowych i najlepszych praktyk związanych ze świadczeniem pracy na podstawie takich stosunków prawnych. Omówimy także praktyczne aspekty związane ze zmianą modelu zatrudnienia w firmach po wprowadzeniu w życie Nowego Ładu, a także wskażemy kluczowe aspekty, na które należy zwrócić uwagę decydując się na takie rozwiązanie.
Z uwagi na wciąż istniejące zagrożenie związane z koronawirusem, które może przybrać postać zagrożenia chronicznego mającego stały i znaczący wpływ na sposób organizacji pracy, konieczne stało się zweryfikowanie przez pracodawców stosowanych przez nich systemów czasu pracy i rozważenie zastosowania elastycznych rozwiązań, pozwalających nie tylko na pełne wykorzystanie potencjału pracowników, ale także zminimalizowanie ryzyk po stronie pracodawców. Niemałym wyzwaniem pozostaje wciąż organizacja czasu pracy pracowników w przypadku pracy zdalnej zwłaszcza wobec zagrożeń pozostawania cały czas online.
Podczas szkolenia spróbujemy znaleźć równowagę pomiędzy obowiązkami, jakie ciążą na pracodawcy oraz narzędziami, jakie ma on do dyspozycji.
Od kilku lat istnieje możliwość prowadzenia akt osobowych w formie elektronicznej (e-akta) czy jednak pracodawcy chętnie sięgają po tę formę? W trakcie szkolenia porozmawiamy o obu sposobach prowadzenia akt osobowych i związanych z tym wyzwaniami jakie w obu przypadkach stoją po stronie pracodawcy. Ponadto postaramy się ustalić czy więcej znaczy lepiej w kontekście gromadzenia dokumentów w aktach osobowych pracowników oraz ustalimy jakie jeszcze dokumenty poza „teczką osobową” pracodawca obowiązany jest gromadzić.
Okres pandemii przyniósł wiele wyzwań dla organizacji i mocno wpłynął na sposób zarządzania pracownikami w tym szczególnym czasie. Nie oznacza to jednak, że problemy takie jak mobbing czy dyskryminacja przestały istnieć.
Niektóre kwestie, takie jak bezpieczeństwo i higiena pracy, czy elastyczne formy organizacji pracy, stały się kluczowymi tematami. Nie oznacza to jednak, że pracodawca może zapomnieć o zapewnieniu pracownikom etycznego i komfortowego miejsca pracy – szczególnie, że czasy pandemii tworzą dodatkowe wyzwania i presje, takie jak chociażby obawa przed zarażeniem się od kolegów z pracy.
Czy jednak dotychczasowe metody są odpowiednie w czasach pandemii?
Nieobecności w pracy dzielimy na usprawiedliwione i nieusprawiedliwione. Wydaje się, że temat jest prosty, jednakże w praktyce zagadnienie to mimo wszystko nastręcza pracodawcom czasami pewnych trudności.
W trakcie szkolenia omówimy różne rodzaje nieobecności usprawiedliwionych oraz powiemy, jak reagować, gdy mamy do czynienia z nieobecnością nieusprawiedliwioną. Omówimy również inną nieobecność pracownika w zakładzie pracy a mianowicie podróż służbową. Ustalimy, kiedy wyjazd pracownika nie stanowi podróży służbowej, a także przyjrzymy się zagadnieniom dotyczącym czasu pracy w podróży służbowej oraz zasadom ich rozliczeń.
Junior Associate w praktyce prawa pracy kancelarii Bird & Bird
Junior Associate w praktyce prawa pracy kancelarii Bird & Bird
Associate w praktyce prawa pracy kancelarii Bird & Bird
Adwokat, Associate w praktyce prawa pracy kancelarii Bird & Bird
Radca prawny, Senior Associate w praktyce prawa pracy kancelarii Bird & Bird
* Informujemy, że przyjmujemy oświadczenia potwierdzające zwolnienie z podatku VAT (udział w szkoleniu jest finansowany ze środków publicznych w rozumieniu ustawy o finansach publicznych w całości zgodnie z treścią art.43 ust.1 pkt 29 lit, c ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług)